Rezervujte si své ubytování:

+420 736 765 582

Dolský mlýn

Oblíbené místo filmařů, natáčela se zde např. Pyšná princena.

Dolský mlýn leží poblíž soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, asi 1,2 km východně od Kamenické Stráně. První písemné zmínky o mlýnu pocházejí z roku 1515. Jednalo se o trojkolový mlýn, přičemž dvě kola poháněla mlecí zařízení a třetí pilu.

Vzhledem k tomu, že Kamenice byla využívána k splavování dřeva, nemohli majitelé v tomto období odvádět vodu do náhonu a tudíž nemohli mlít. Toto bylo majitelům kompenzováno právem vyrábět pivo a pálenku. Okolí Dolského mlýnu také ožilo turistickým ruchem poté, co byla roku 1881 zahájena přeprava na lodičkách ve Ferdinandově soutěsce mezi Srbskou Kamenicí a Dolským mlýnem.

Mlýn byl po roce 1945 opuštěn a od té doby chátrá. Budova už je jen torzo z obvodových zdí. Po ostatních staveních zbyly už jen základy. Mlýn je možno ve své funkční podobě spatřit v pohádce Pyšná princezna, kde je záběr na celé stavení i s náhonem. Zřícenina mlýnu byla později využita pro natáčení dalších pohádek: Peklo s princeznou a Ztracený princ.

Památka je volně přístupná. Z Vysoké Lípy a ze Srbské Kamenice vede k mlýnu modrá turistická značka, z Kamenické stráně zelená a z Jetřichovic žlutá.

zdroj: wikipedia

www.dolsky-mlyn.cz